logo

•• Európska únia plánuje ponechať pravidlá GMO v rukách členských krajín ••

Európsky ministri súhlasili, aby si jednotlivé členské krajiny rozhodovali o povolení alebo zákaze pestovania GMO na svojom území.

12.6.2014 26 ministrov (okrem Belgicka a Luxemburska) z 28 krajín Európskej únie podporili nové pravidlá, ktoré členským krajinám v budúcnosti dajú právo rozhodovať o možnosti pestovania geneticky modifikovaných plodín na svojom území. Po rokoch sa návrh pripravený gréckym predsedníctvom posúva na nové zloženie Európskeho parlamentu. Európska únia tým dala najavo, že nebude striktne zakazovať pestovanie geneticky modifikovaných plodín na celoeurópskej úrovni ale nechá to na rozhodnutie každej členskej krajiny. Zákaz môže platiť na celé územie krajiny alebo na časti územia aj z iných dôvodov ako je zdravie a ochrana životného prostredia.

Členské štáty, ktoré sú proti GMO, nesmú zakázať tranzit povolených GMO cez svoje územie

Dohoda uzatvorená na úrovni Rady ministrov posúva návrh smernice opätovne do Európskeho parlamentu (EP) na druhé čítanie a schválenie zo strany europoslancov. Tí už v roku 2011 v prvom čítaní rozhodli v prospech smernice, čiže o pevnejšom právnom rámci vnútroštátnych zákazov pre GMO. Dohoda ministrov otvára cestu pre pestovanie geneticky modifikovaných plodín v priestore EÚ, na čo výrobcovia osív čakali takmer 14 rokov.

Za posledných 14 rokoch Európska únia povolila pestovanie iba štyroch geneticky modifikovaných plodín, avšak v súčasnosti sa pestuje iba kukurica odrody MON810 z dielne americkej firmy Monsanto.

Dve ďalšie odrody kukurice (BT176 a T25) ako aj zemiaky druhu Amflora sa už v EÚ nepestujú. Európska komisia má na stole šesť ďalších žiadostí o povolenie pestovania plodín GMO, vrátane kukurice Pioneer TC1507.

Na Slovensku je jedinou povolenou geneticky modifikovanou plodinou je BT kukurica MON810, ktorú sme vlani pestovali na ploche 100 hektárov (rok 2013). Inak sú GMO pestované len za účelom vedeckých skúmaní za dodržiavania prísnych bezpečnostných kritérií na zabránenie ich šírenia do životného prostredia.

 

PRIHLÁSENIE
novinky
17.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, ďakujeme všetkým aktívnym školám za účasť a gratulujeme ví...
02.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, tešíme sa z množstva súťažných príspevkov, ktoré ste zaslali do akt...
28.10.2023
Ďakujeme za všetky aktivity, ktoré ste počas XI. ročníka Týždňa Hovorme o jedla spoločne na školách pripravili a z...
16.10.2023
Pár fotografií z dnešnej tlačovej besedy k zahájeniu XI. ročníka týždňa Hovorme o jedle, ktorá sa uskutočnila na ...